22

FØLG OS PÅ fbininstainsta #odenseblomsterfestival

Vores fulde program offentliggøres som et indstik i Fyens Stiftstidende og Fyns Amts Avis lørdag den 12. august.
Herefter bliver programmet lagt på vores hjemmeside samt på vores øvrige sociale medier.
Under festivaldagene uddeles der gratis festivalprogrammer og bykort fra vores info-stand, på Flakhaven.

Husk at du som gæst kan afgøre hvor festivalen har den flotteste udsmykning 2017 – samtidigt deltager du i den store konkurrence hvor du kan vinde flotte præmier.
Læs mere her.


Her ses festivalens udsmykninger og udstilleres placering 2016:

bykort-2016

Stand nr. / Udstillinger/ Steder 2016

1. Fyens Stiftstidende – Banegårdspladsen
2. Gartneriet PKM
– Lotzes Have
3. Ladybird Flowers
– Fisketorvet
4. Nordfyns Biavlerforening
– Vestergade
5.
Den røde Infoboks – I.V. Werners Plads
6. Gro Odense Byhaver – Skt. Knuds Plads
7. MiljøteltetFjernvarme FynOdense RenovationVandCenter Syd
– Skt. Knuds Plads
8. Olympus Danmark
– Domkirken
9. Langeskov Planteskole
– Domkirken
10.
Gartneri Kortegaard -Ved Domkirken
11. Staudegaarden – Domkirken
12. Bazar Fyn – Domkirken
13. Økologihaven
– Klosterbakken ved Klosterhaven
14. TinCanCompany
– ved Café Siesta
15. Gartneren i Nonnebo
– Klosterbakken/TDC huset
16. Fyns Flettekreds
– Klingenberg
17. Gartneriet Tvillingegaarden
– Klingenberg
18. Kold College
– Plantanpladsen samt Rådhushallen
19. Gartneriet Thoruplund
– Flakhaven/Klingenberg
20. Prima Færdig Hæk
– Flakhaven ved Danske Bank
21. UngSyd
– Flakhaven ved Danske Bank
22. Pandkagehuset
– Vestergade/Flakhaven
23. Odense Blomsterfestival hovedudsmykning
– Flakhaven
24. Gartneriet Ellelund – Rådhushallen
25. Den Unge Gartner – DUG – Rådhushallen
26. Charlotte Franke Floradesign – Rådhushallen
28. Juliana
– Gråbrødre Plads
29. Pemo
– Gråbrødre Plads
30. Planteskolen Ellebæk
– Gråbrødre Plads
31. Gartneriet Tingdal
– Gråbrødre Klosterkirke
32. Gartneriet Pedersen
– Klingenberg/Flakhaven
33. Vintapperstræde
gadeudsmykning udsmykket af: HillebroSalomonsen PlanteskolePemoGartneriet Tingdal
34. Haveselskabet
– Vintapperstræde Torv
34. Det Danske Rosenselskab
– Vintapperstræde Torv
34. Gartneriet Rosa
– Vintapperstræde
34. Torben Thim
– Vintapperstræde
35. Orchidegartneriet – Slotsgade 24
36. Gopa.club
– Slotsgade
37. Odense Blomsterfestival udsmykning
– Konen med æggene i Kongensgade
38. Gartneriet Broløkke – Kongensgade/Slotsgade
39. Lottrups GårdMinimigCrosseyesRestaurant Marie LouiseSalon Lottrups Gård – Lottrups Gård
40. Brandts Passage gadeudsmykning udsmykket af: By SløkGartneriet KrebsGartneriet Munk – Gartneriet PKM
41. By Sløk – Brandts Passage
42. Kunsthåndværkermarked – Brandts Passage
43. Odense Aafart – Filosofgangen 30
44. H.C. Andersen Barndomshjem – Munkemøllestræde 3-5
45. Loppemarked i Den Gamle Bydel – T.B. Trigesgade/Overgade